Historie geocoinů

14.03.2014 10:10

Geocoin je sběratelská mince vyrobená (v převážné většině) z kovu a má sloužit jako putovní předmět, který geocacheři přenáší, díky unikátním kódům na jednotlivých mincích, mezi geocachingovými schránkami. Pohyb mince se zaznamenává a její nálezci i majitel, ho mohou sledovat. Kromě původního určení se geocoiny stávají, ve stále větší míře, sběratelskými předměty. Existují vzácné kousky, objevují se limitované edice a nejrůznější série.

Inspirací pro vznik geocoinů byly vojenské mince - Challenge Coins. Jedná se o tradiční pamětní mince symbolizující identitu a příslušnost k danému vojenskému útvaru. Existují tisíce druhů, motivem jsou často identifikační symboly, hesla a znaky jednotlivých vojenských jednotek. Vojáci si tyto předměty mezi sebou také vyměňují, sbírají je, jsou jimi odměňováni, nosí je u sebe pro štěstí, nebo je uchovávají jako památku na vojenskou službu. A tyto zvyky se přenesly také do geocachingu.

První geocachingovou mincí byl Moun10Bike Version 1 Geocoin vypuštěný 30.9.2001. Dnes se jedná o nejvyhledávanější geocoin na světě, je s ním zakázáno obchodovat bez souhlasu tvůrce (pokud ano, jeho cena se udává v tisících dolarů) a pokud se na nějakém aukčním portálu objeví bez dovolení, je ihned zablokován, čímž se s stává netrackovatelným. V březnu 2002 se objevila první veřejně prodávaná mince - Canadian Geocoin. Postupně a pomalu vznikaly další osobní i regionální geocoiny.

V roce 2005 společnost Groundspeak (provozovatel portálu geocaching.com a majitel práv hry geocaching) umožnila prodej trackovacích čísel (speciální kód, který je pro každou minci autentický, a na jehož základě je možné geocoin přenášet - trackovat). Avšak minimální možný odběr byl 1000 čísel najednou, na stejný minimální počet byla stanovena i možnost doplnit mince vlastní ikonou. Byl to první krůček k většímu rozšíření geocoinů.

K obrovskému rozmachu geocoinů po celém světě došlo o rok později, v roce 2006, kdy společnost Groundspeak snížila minimální množství prodávaných trackovacích čísel na 250, stejně tak počet pro unikátní ikony. Toto rozhodnutí vyvolalo geocoinové šílentví. Vzniklo velké množství nových geocoinů (mezi nimi i první český geocoin - Czech Republic Geocoin 2006). Logickým vyvrcholením v roce 2007 byl historicky první Geocoinfest v kalifornském městě Temecula.

 

Zpět