SQ

25.05.2014 08:25

Pravděpodobně se nám tu po CWG rodí nový fenomén - SQ (Czech Geo Square) ...aneb největší tuzemský výrobce CWG (Czech Wood Geocoin) se rozhodl pro inovaci.

SQ je tedy, stejně jako CWG, osobní/eventový sig ithem pro hru geocaching, a stejně tak je vyroben ze dřeva. Ovšem není opatřen oficiálním logem, ani slovo geocaching na něm nenajdete. SQ se odlišuje tvarem, ten je čtvercový. Nevšak rozměry, které zůstaly na klasických CWG hodnotách 35x7 mm. K výrobě se používá (stejně jako dřevených hraček) dřevo javorové. Díky tomu jsou SQ, se zabroušenými hranami, na omak velmi příjemná.

Místo vypalování laserem (u CWG) je zde zvolena technika klasického potisku (solventní tisk + UV vytvrzování). To přinásí nespornou výhodu - je možné tisknout barevné motivy. Ale jak to tak bývá, všechno má své pro a proti. Potisk choulostivý na hladkost dřeva. Po vytažení několika kusů ze sáčků (stejných jako u CWG) a jejich "naaranžování" kvůli focení, jsem začal, na tištěných částech některých čtverečků, pozorovat oděrky, což mě překvapilo. Zvláště potom, co jsem si na stránkách výrobce přecetl, jak stálost tisku a jeho výdrž testovali. Je to pravděpodobně způsobeno jemnou pórovitostí dřeva a jeho drobným odlupováním, nemyslím si, že je to způsobeno technikou tisku.

Potisk dlouho vydrží, i když si s ním dobu nějakou dobu hrát děti. SQ totiž ke hraní díky svému tvaru přímo vybízí, a jak víme, fantizii se meze nekladou. Z toho vyplývá další obrovká výhoda oproti CWG, které svým tvarem umožnuje tak na nejvýš skládání do komínku na sebe. Otázkou samozřejmě je, kolika sběratelům CWG vadí, že si z nich nemůže stavět hrady, dominové hady, hrát pexeso... Zaměření SQ na děti (díky barvám a tvaru) velmi vítám.

Cena SQ je, dle mého názor, rozumná a odpovídající a rozšíření produktu mezi lidi by neměla nijak výrazně bránit. Tvůrce nehodlá držet monopol, je ochotný pomoci a poradit dalším zájemcům o výrobu. K dispozici jsou šablony pro Corel a InDesign. Připravuje se také oficiální katalog.

SQ je určitě příjemný zpestřením a zajímavou alternativou k dnes už trochu okoukaným CWG. Avšak, jestli dokážou zaběhnutému fenoménu konkurovat, existovat s ním bok po boku, nebo ho dokonce překonat, to ukáže teprve čas. Potenciál na to rozhodně mají.

Zpět