Jak uložit sbírku geocoinů?

20.01.2014 12:13

Pokud si zakoupíte nějaké geocoiny jen tak pro radost, časem zjistíte, že původní fóliový obal o rozměrech jen o něco málo větších, než geocoin samotný, je sice fajn v tom, že minci ochrání, ale to je tak asi všechno. Pokud se Vaše sbírka bude rozrůstat, nevyhnutelně dospějete do fáze, kdy si budete své coiny ukládat do krabice, což pro časté kochání se sbírkou, není vůbec ideální.

Jak tedy své geocoiny skladovat? Stejnou otázku jsem si položil i já, a po poradě s dalšími sběrateli, jsem se rozhodl pro pořízení alb a albových listů. Druhou a poněkud dražší variantou je nákup kufru (nebo boxu) na mince a semišových platíček pro jejich uložení. Toto řešení jsem rychle zavrhl především z důvodu, že mince je možno bez dotyku prohlížet pouze z jedné strany. Volba tedy padla na album.

V podstatě jedinou schůdnou možností, vzhledem k požadovaným albovým listům, se ukázalo album Numis od německé firmy Leuchtturm. Základní požadavek byl jasný - album s kazetou (kvůli ochraně geocoinů před prachem) a možností vkládání jednotlivých listů s mincemi. Volil jsem mezi deskami obyčejnými a koženými. Vzhledem k aktuální nedostupnosti těch kožených jsem sáhl po klasice a nelituji. Geocoiny nemají stejnou velikost, takže jsem vybral celkem tři typy vhodných albových listů - na mince do průměru 44mm (12 mincí v listu) - nejběžnější geocoiny (1,75"), do průměru 55mm (6 mincí v listu) - na větší kousky (2") a listy na největší mince, které pojmou čtyři velké geocoiny.

Do jedněch albových desek se vejde pět naplněných listů. I mince do průměru 44mm je možné uložit do větších listů se šesti okénky, nevypadá to špatně, ovšem v případ větší sbírky by bylo zapotřebí samozřejmě více albových desek.

Celkový dojem z alb Numis Classic, vzhledem k jejich nízké ceně (desky desky á 300,- a 5 albových listů cca 120,-) je více než pozitivní. Způsob ukládání a vyjímání z alba je velmi dobrý, mince se pěkně prohlížejí, jsou dostatečně chráněné. Jediné, co bych mohl vytknout je kroužková vazba, mnohem vhodnější by byla hranatá, aby nedocházelo k mačkání. Nejde ale o nic zásadního, při slušném zacházení zádné velké poškození jednotlivých listů nehrozí a mincí samotných už vůbec ne. Tento jediný problém se mi podařilo vyřešit vložením doma vyrobených plastových destiček.

Zpět