BELOVESKA CELNICE - GC2WZW5

05.10.2013 07:32

Souradnice:

uvodni souradnice: N 50° 25.767 E 016° 11.719
souradnice parkoviste: N 50° 25.667 E 016° 11.652

HINT:

ST1 - na místě udržujte pořádek
FINAL - jediný možný objekt

Slovo uvodem:

Tato multina je opravdu velmi snadná a její odlov Vám zabere jen o málo více casu než klasická tradicka – od nápovedy k finálce je to cca 300 nebo 400m. Pro multi jsem se rozhodl z duvodu ochrany obsahu samotné keše – vykradaci škatulek se nám tu nebezpecne množí a prevážne se zamerují na tradicní keše. Sami nemáme multikeše moc v oblibe, vetšina Vás celý den tahá napríc mestem tam a zpátky. Kousek od domova se lovit dají, ale na vzdálenejších místech je automaticky vynecháváme, abychom neztráceli cas. Takže presne tohle u této keše neplatí – nebojte se do ní pustit, rychlý odlov zarucen. Na úvodních souradnicích u budovy celnice tedy bez problému najdete nápovedu, která Vás rychle navede na souradnice blízké regular finálky (Lock&Lock 1,1 l). Ta se nachází z bezpecnostních duvodu kousek stranou. U samotné celnice (pri získávání HINTu predevším) se snažte chovat nenápadne, velmi casto zde celníci nebo policisté kontrolují auto prijíždející z Polska. Zaparkovat mužete napríklad u blízkého hypermarketu, kde je možné použít toalety, obcerstvit se ve zdejší pizzerii, smenit peníze a zajet za hranici výhodne doplnit pohonné hmoty, nakoupit si levneji potraviny, tabákové výrobky...

 

Listing:

Jedním z posledních míst, kde probehl boj s težkými zbranemi na konci 2. svetové války, je beloveská celnice.

9. kvetna 1945 byl vyhlášen mír, který definitivne ukoncil 2. svetovou válku. Pres beloveský hranicní prechod ustupovali pred Rudou armádou poslední nemecké vojenské oddíly, nasazené na východní fronte, ve snaze vyhnout se ruskému zajetí a vzdát se Americanum. Již od konce zimy roku 1945 pres Beloves do Náchoda a dále na západ procházel proud civilních uprchlíku a nemeckých válecných veteránu – vojáku wehrmachtu, kterí na celnici odevzdávali zbrane vcetne dalšího vojenského vybavení - odznaky, výložky, bajonety,… Dle odhadu svedku šlo o zhruba 5000 lidí denne.

Nekoncící pruvod však 9. 5. 1945 uzavírala obrnená a po zuby ozbrojená divize SS. Na tuto skutecnost upozornovali místní obyvatele i sami ustupující nemectí vojáci, z nichž nekterí umeli cesky. Varovali, že tito vojáci jsou opilí a není radno jim verit. Skupina ceských dobrovolníku, sbírajících na celnici zbrane, byla stažena. Pred ozbrojenou kolonou, cítající i tanky a obrnená vozidla, jel v cele dustojník na koni a za ním pochodovalo zhruba 100 plne vyzbrojených príslušníku SS. Následovala kolona ctyr tanku (samochodných del), na nichž sedeli další ozbrojení vojáci. Za kolonou jelo osobní auto s dustojníky, nákladní auto, kolopásový tahac, cyklistický oddíl SS a motocykl s prívesem. Celá kolona projela celnicí, aniž by príslušníci SS odevzdali zbrane. Naopak ješte nakládali na svá vozidla zbrane již dríve odevzdané, príslušníci našich strážních oddílu mohli jen prihlížet.

Kolona se zastavila na náchodském námestí, kde opilí príslušníci SS zacali strílet do vyvešených ceských a ruských vlajek, pokrikovat na civilní obyvatele a manévrovat tanky. Príslušníci SS se zacali na námestí ozbrojovat a následne strílet do oken domu. To už se ale k celnici blížili z Nemecka (dnes Polska) první ruští vojáci. Jednotky SS byly na tuto skutecnost upozorneny (dodnes není objasneno kým) a vydali se zpet k celnici. V tu chvíli už první sovetská vojenská jednotka – delostrelecká souprava 291 za srdecného vítání ceských civilistu a strážních oddílu prekrocila hranici.

Nemecké tanky vracející se zpet od Náchoda okolo beloveské železnicní zastávky zacaly ostrelovat nepripravené ruské delostrelecké soupravy, samotnou celnici a její okolí. Rusové palbu neopetovali s tím, že je vyhlášen mír, a schovali se do budovy celnice spolecne s ceskými lidmi, kterí Rusy vítali. Ti, kdo k celnici dobehnout nestihli, zalehli na louce a v okolí železnicního náspu. Vzápetí vpadli do celnice príslušníci SS a vyháneli ruské vojáky po jednom ven. U dverí celnice stáli další Nemci a Rusy jednoho po druhém zastrelili. Poté vyšel štábní kapitán Josef Pulpán v ceské uniforme. Byl také ihned zastrelen. Pak vyhnali ven i ukryté civilisty a celníky, ti museli šlapat po telech mrtvých Rusu ležících na schodech. Následne nahnali civilisty zpet do sklepa celnice.

To už byla ale další prijíždející ruská dela v bojovém postavení a za pomoci Cechu postupne úspešne likvidovala celý nemecký odpor – krome obrnených vozidel postupne také útocící nemeckou pechotu, ukrývající se v blízkých domech a lesích. Druhý den – 10. 5. 1945 již k celnici proudily davy místních lidí, podívat se na výsledky stretnutí.

Sovetští vojáci zde nasadili a obetovali své životy, aby zachránili civilisty. Presto bylo zabito devet Cechu. Padlým ruským vojákum byl usporádán pohreb 10. 5. 1945 a poté byla jejich tela uložena do spolecného hrobu na staromestském hrbitove. Záverem bych ješte rád dodal, že nekterá fakta byla v listingu vynechána a další znacne zjednodušena pro lepší stravitelnost textu i pro lidi, pro které není 2. svetová válka „hlavním smyslem života“. V žádném prípade tento listing nepovažujte za odborný popis historické události. Pokud máte zájem detailní fakta, zkuste nejakou odbornou publikaci venovanou této události, napr. knihu Beloveská tragédie, jejímž autorem je Václav Sádlo (ISBN 978-80-904463-0-4).

 

Nalez teto PM kese zalogujes kliknutim na tento odkaz:
https://www.geocaching.com/seek/log.aspx?ID=2269951

 

Zpět