Geocoinový slovníček

05.04.2014 09:27

Pokud jste někdy navštívili nějaký eshop s geocoiny, je hodně pravděpodobné, že jste narazili také na některou z níže uvedených zkratek. Buď přímo v názvu geocoinu, nebo v popisu. Zde se můžete dovědět, co tyto zkratky znamenají.

AE – Artists Edition: Autorská edice - může se jednat například o vzorky barevných nebo kovových variant, které nejsou určeny k běžnému prodeji. Autorská edice je k dispozici pouze autorovi mince. Počet vyrobených kusů cca 5 - 10.

HTF – Hard To Find: Takto označované mince je těžké získat. Může se jednat třeba o splnění určité podmínky, kterou si autor vymyslí. Asi nejobvyklejší je účast na autorově eventu. Nebo musíte splnit určitý úkol – odlovit požadované keše.  Ale může například požadovat dopis, ve kterém mu napíšete, proč právě vy byste měli mít jeho mince ve sbírce. Podmínkám nejsou kladeny meze.  Počet vyrobených kusů bývá značně omezen. Někdy bývají takto označovány mince delší dobu vyprodané.

LE – Limited Edition: Mince, která se něčím odlišuje od běžných verzí (RE – uvedeno níže). Lišit se může použitými barvami, popřípadě druhem kovu, ze kterého je vyrobena. Raznice nebo forma je nezměněna. Vyrobeno je omezené množství mincí, které jsou běžně dostupné rychlým zájemcům. U českých mincí zhruba 50 - 100 ks, v zahraničí i v řádech stovek kusů – v poměru k nákladu verze RE.

PC – Proof Coin: Vzorek - po výrobě raznice zašle výrobce autorovi ke schválení výroby série ověřovací kus. Obvykle nemá trackovací číslo (ale mít může) a od finální podoby mince se může lišit v případě, pokud autor vzorek neschválí a musí se vyrobit nová, upravená raznice nebo forma. Nejčastěji se však liší použitými barvami a jejich typem (hard/soft enamel) nebo typem kovu či jeho úpravou.

RE – Regular Edition: Nejběžnější a všude dostupný typ mince. Výroba není nijak omezená a může být v nezměněné podobě opakována. Rozumějte, pokud se celý náklad mince vyprodá, má autor možnost nechat vyrobit a prodávat další. Raznice nebo odlévací formy jsou pro tyto případy u výrobce uchovávány. Rozhodně se to neděje u každé mince, dodělání je typické především pro prodejní trháky. Pokud za mincí žádnou zkratku prodejce neuvádí, v drtivé většině se jedná právě o Regular Edition. U českých geocoinů je typický náklad 100 - 150 mincí na jednu verzi RE.

VHTF – Very Hard To Find: U takto označené mince platí vše, co u HTF, jen počet vyrobených kusů je velmi malý a její získání je ještě mnohem obtížnější – např. výhra v soutěži. Někdy bývají takto označovány také mince, které už není možné na trhu dlouhou dobu sehnat.

XLE – Extra Limited Edition: Zde platí to samé jako u LE, pouze s tím rozdílem, že počet vyrobených kusů je ještě nižší. Typicky 25 - 50 ks, které mohou, ale nemusejí být běžně dostupné. Prodejce je může nabídnout přednostně například stálým zákazníkům, nebo je prodávat například pouze v rámci sady.

XXLE – Extreme Limited Edition: Opět zde platí vše stejně jako u LE a XLE, ovšem počet vyrobených kusů je ještě nižší, zhruba 10 – 25 ks. Tyto mince už zpravidla běžně dostupné ke koupi nejsou. Autoři je obvykle vyměňují mezi sebou, mohou je darovat přátelům, dávat do dražeb apod.

 

Zpět