Moje vybavení na geocaching

28.11.2013 16:31

Ačkoliv se geocaching jako takový dá provozovat téměř bez vybavení, pokud s to s tímto koníčkem myslíte vážně, postupem času vám zkrátka nezbyde nic jiného, než se nějaké ty technické serepetičky pořídit. Svoji první keš jsme odlovili někdy na podzim roku 2009 s Garminem Etrex Vista. Tehdy mě však geocaching především díky webovému rozhraní www.geocaching.com v angličtině, složitostí (nebo mou neschopností a neochotou se to naučit) obsluhy samotné GPS navigace a celkem mizernou kvalitou těch pár odlovených keší nijak neoslovil.

 

To přišlo a na jaře roku 2011, kdy byl založen můj profil na www.geocaching.com, k čemuž mě čistou náhodou přivedlo nalezení CWG (sběratelský předmět, který se ve schránkách mění) v jedné keši, k jejímuž odlovu jsem se omylem nachomýtl. Tato kolečka mě natolik nadchla, že jsem zatoužil mít svá vlastní a přispět k jejich vyměňování v keších.

A tím to vlastně začalo. Jako správný začátečník jsem si pořídil, za cenu jen o málo přesahující tisíc korun, obstarožní PDA Fujitsu Siemens LOOX N560, k němu jsem dostal spoustu příslušenství včetně dvou bateriií, držáku do auta, pouzdra, různých kabelů a vůbec všeho potřebného i nepotřebného. Navigování probíhalo bez jakékoliv mapové navigace, jen se šipkou, která mizerně naváděla (a nebo občas taky vůbec ne) na zadané souřadnice. Tímto způsobem jsem odlovil prvních cca 100 keší.

S přibývajícím počtem nálezů bylo jasné, že bych se chtěl této zábavě věnovat i nadále, a bude potřeba pořídit si kvalitní outdoorovou turistickou navigaci. Snad měsíc jsem sledoval inzeráty a ne a ne najít použitý stroj za rozumnou cenu. Netrvalo dlouho a pořídil jsem za poměrně nekřesťanské peníze nový Garmin Oregon 450.

Poté následovala spíše náhodná koupě použitého Oregonu 550 (od 450tky se liší barevným provedením a integrovaným fotoaparátem). Na první pohled by se mohlo zdát, že fotoaparát přímo v navigaci je jen zbytečný doplněk. Ovšem v praxi se jedná o velmi dobrou pomůcku např. při focení bonusových a trackovacích čísel. Navíc jsou snímky opatřeny i GPS souřadnicemi místa pořízení. Za jedinou nevýhodu pokládám fakt, že je možné fotit pouze na formát 4:3.

Navigace Garmin ani mobilní telefon jsem neshledal vhodnými pro navigování do auta, takže logickým krokem bylo pořízení samostatné autonavigace. Volba nakonec padla na osvědčenou gpsku TomTom XL IQ. Spolehlivá a jednoduchá navigace s větším displejem než legendární model One. Keše do ní lze nahrávat v podobě POI bodů nebo lze navigovat na zadané souřadnice.

Dalším elektronickým zařízení, které velmi ulehčuje honbu za keškami je mobilní telefon. Díky němu lze přímo v terénu vyhledávat nejbližší keše, dostat se ke všem aktuálním informacím na kterékoliv keši, odesílat z terénu e-maily... Vše je samozřejmě závislé na pokrytí mobilním signálem. Díky vestavěnému GPS čipu a mapovým podkladům lze i provizorně nějakou tu keš odlovit, využít interní autonavigaci, nebo fotografovat díky vestavěnému fotoaparátu, nebo nahrávat video v HD kvalitě... Do nedávna tuto funkci zastával Samsung Galaxy S (i9000) s operačním systémem Android 2.3.3 a spoustou programů určených pro geocaching. Vzhledem k dlouhodobé nespokojenosti byl vyměněn za Iphone 4S, kde používám k plné spokojenosti pouze originální aplikaci pro geocaching.

 

Další vybavení

GPS navigace: Garmin Oregon 450, Garmin Oregon 550

autonavigace: TomTom XL IQ

telefon: Iphone 4S 16GB Black + pouzdro Lunatik Taktik

bike: Merida Matts TFS XCR 500

čelovka: Petzl Pixa 2

fotoaparát: Panasonic DMC-TZ3

náhradní baterie: Varta Longlife Accu 2100

vozidla: VW Passat, Peugeot Boxer

Zpět